Серија А: Првенец во сезоната на Пандев за победа на Џенова


Горан Пандев беше човек на одлука за Џенова во мечот со Верона со кој беше заокружено 15. коло во Серија А. Екипата од „Луиџи Ферарис“ славеше со 1:0 со погодокот на македонскиот репрезентативец во надополнувањето на првото полувреме, негов прв во сезоната, но и за потврда дека се наоѓа во одлична форма.

За Џенова, пак, ова е трета победа во шампионатот за поместување од опасната зона кон средина на табелата. Пандев беше стартер кај гостите и од игра беше повлечен во 63 минута.

Нареден противник на Џенова во Серија А е екипата на Аталанта на 11 декември.