Ревијален „Лејвер куп“: Ѓоковиќ изгуби од Андерсон

САД – На ревијалниот тениски „Лејвер куп“ во Чикаго каде играат селекциите на Светот и на Европа резултатот по вториот ден е 7:5 за тенисерите од „Стариот континент“.

Ноќеска изненадување направи Кевин Андерсон од Јужноафриканската Република со победата над Србинот Новак Ѓоковиќ со резултат 2-1, по сетови 7:6; 5:7 и 10:6.

Во игра на двојки, Сок/Кирјос беа поуспешни од Гофин/Димитров со 2-0, по сетови 6:3 и 6:4.

Вечерашната програма почнува во 20 часот со мечот меѓу Џон Изнер (САД) и Роџер Федерер (Швајцарија)