Реал Мадрид планира масовна чистка во текот на летото

Масовна чистка се планира од страна на раководството на Реал Мадрид летото 2019 година и таа ќе влијае на седум играчи, објави весникот „АС“, кој се смета за многу близок до „кралевите“.

Станува збор за Кејлор Навас, Хесус Ваљехо, Марсело, Иско, Лука Модриќ, Маријано Дијаз и Герет Бејл, кои можат да си заминат по крајот на сезоната. Се верува дека тие веќе не се способни да играат на највисоко ниво, така што ќе се бараат нивни алтернативи.

По 19 круга во шпанскиот шампионат, „белиот балет“ го држи четвртото место во табелата, со 10 поени зад лидерот на Барселона.

Играчите од Мадрид се во четврт-финалето на Купот и осминафиналето на Лигата на шампионите. Во декември 2018 година, тимот предводен од Сантијаго Солари го освои Светското клупско првенство.