Реал во група со Рома, Црвена Звезда со ПСЖ и Ливерпул

УЕФА денеска во Монако ја направи ждрепката за групната фаза од Лигата на шампионите, а клубовите кои изборија пласман во групите ги дознаа имињата на своите противници.

Бранителот на трофејот Реал Мадрид е во групата Г заедно со Рома, ЦСКА Москва и чешки Плзењ, а дебитантот Црвена ѕвезда е во група Ц со Наполи, Ливерпул и ПСЖ.

Група А

Атлетико Мадрид, Борусија Дортмунд, Монако

 

Група Б

Барселона, Тотенхем, ПСВ Ајнтховен, Интер

 

Група Ц

ПСЖ, Наполи, Ливерпул, Црвена Звезда

 

Група Д

Локомотив Москва, Порто, Шалке , Галатасарај

 

Група Е

Баерн Минхен , Бенфика, Ајакс, AEK

 

Група Ф

Манчестер Сити, Шахтиор Донетц, Олимпик Лион, Хофенхајн

 

Група Г

Реал Мадрид, Рома, ЦСКА Москва, Ползен

 

Група Х

Јувентус, Манчестер Јунајтед, Валенсија, Јанбоис

Натпреварите од првото коло во групната фаза ќе се одиграат на 18 и 19 септември.