Прв триумф на Федерер на Мастерсот во Лондон

Англија- Швајцарскиот тенисер, Роџер Федерер ја забележа првата победа на Мастерсот во Лондон. Тој синоќа беше поуспешен од Австриецот Доминик Тим со што ги задржа шансите за полуфинале.

Резултати на мечевите од 2.коло во Б-групата:

Кевин Андерсон – Кеи Нишикори 2-0 (6:0 и 6:1)

Роџер Федерер – Доминик Тим 2- (6:2 и 6:3).

Денес на програмата се натпреварите од втората рунда во А – групата:

Новак Ѓоковиќ – Александер Зверев.

Марин Чилиќ – Џон Изнер.

Пласман А-група: Ѓоковиќ 1, Зверев 1, Чилиќ 0, Изнер 0.

Пласман Б-група: Андерсон 2, Нишикори 1, Федерер 1, Тим 0.