Полска во шок по убиството на градоначалникот на Гдањск

Павел Адамович, градоначалник на полскиот град Гдањск, почина денеска откако беше прободен во градите на сцената на добротворниот концерт во неделата вечерта.

Адамович (53), кој беше на функцијата од 1998 година, помина повеќе од пет часа на операција во текот на ноќта. „Ние не можевме да победиме“, изјави полскиот министер за здравство Лукаш Шумовски во понеделникот попладне.

Д-р Томаш Стефаниак, директорот на болницата во Гдањск, каде што беше третиран Адамович, рече: „Со најдлабоко жалење мора да известиме дека за жал ја изгубивме борбата за животот на претседателот на градот. Почитувајте го сеќавањето за него. Тој умре само сега. Причината за неговата смрт ќе биде испитана од страна на обвинителите“.

Се покажа дека наводниот напаѓач, именуван во полскиот печат како Стефан В., 27-годишен жител на Гдањск со досие на насилен криминалец, беше ослободен од затвор минатиот месец. По нападот, тој пред насобраните ја обвини поранешната политичка партија на Адамович за негово затворање во 2014 година за серија насилни напади.

Адамович долго време се сметаше за личност на омраза во екстремно десничарските кругови за неговата енергична одбрана на мигрантите и бегалците и правата на ЛГБТ, но нема докази дека нападот бил политички мотивиран.

Некои во Полска го објаснуваат нападот со општиот пораст на социјалните тензии и зголемениот говор на омраза во јавниот дискурс, со тивки протести што беа планирани во понеделникот во голем број градови.

Атентатот на Адамович, градоначалник со шест мандати, кој често беше меѓу граѓаните на неговиот град, ја испрати Полска во шок. Политичарите од целиот политички спектар го осудија атентатот, вклучувајќи го и премиерот Матеуш Моравјецки, министерот за внатрешни работи Јоаким Бруџински и други членови на владејачката националистичка партија Правда и правда (ПиС). Адамович беше познат како противник на ПиС.

„Изразувам голема болка за трагичната смрт поради криминалниот напад врз градоначалникот Павел Адамович. Изразуваме солидарност со неговото семејство“, изјави Јарослав Качињски, водачот на ПиС.

Доналд Туск, претседател на Европскиот совет и поранешен лидер на Граѓанската платформа, изјави: „Павел Адамович, градоначалник на Гдањск, човек на солидарност и слобода, Европеец, мој добар пријател, беше убиен. Нека почива во мир“.

Полскиот претседател Анджеј Дуда ќе се состане со лидерите на партиите за да организира марш против насилството и омразата.

Адамович беше дел од демократската опозиција формирана во Гдањск под раководство на Лех Валенса во текот на 1980-тите. По напуштањето на Граѓанската платформа, тој беше реизбран на шестиот мандат како независен кандидат минатата есен.

Како градоначалник тој беше прогресивен глас, го поддржуваше сексуалното образование во училиштата, ЛГБТ-правата и толеранцијата кон малцинствата. Тој покажа солидарност со еврејската заедница кога прозорците во гдањската синагога беа скршени минатата година.

Сопругата на Адамович, Магдалена, била во Велика Британија за време на нападот. Полската влада испрати авион во Лондон за да ја врати во Полска. (АП)