Осуммина повредени во експлозијата во рафинерија Инглоштат

Експлозијата се случи во рафинерија во германскиот град Инглоштат, по што избувна голем пожар. Во несреќата се повредени се најмалку осум лица, а од пожарот се евакуирани над 1.800 луѓе.

Во моментов, како што јавуваат германските медиуми, во околината на рафинеријата се шири густ црв чад, а властите во градот препорачаа граѓаните во круг од 20 километри да избагнуваат излегување и да не отвораат прозорци. Огнот го гаснат околу 200 пожарникари.