Од Приштина, Хан во Тирана на средба со Рама

Европскиот комесар за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан, по престојот во Приштина ќе допатува во Тирана,каде ќе се сретне со премиерот Еди Рама.

Информацијата на Твитер ја објави амбасадорот на мисијата на ЕУ во Албанија, Луиџи Сореца.

Според Сореца средбата меѓу Рама и Хан ќе биде посветена на оценувањето на реформите кои се во тек ако се неопходни за отпочнување преговори на земјата со ЕУ.

Инаку, еврокомесарот Хан во Тирана треба да прстигне вечерва.