Облак ќе го продолжи договорот со Атлетико

Голманот на Атлетико, Јан Облак, планира да го продолжи договорот со клубот.

Според „Дејли меил“, новиот договор со 26-годишниот Словенец ќе се пресметува до 2022 година.

Платата на Облак ќе изнесуваат 10 милиони фунти годишно.

Откупната клаузула клубот ќе ја зголеми на 174 милиони фунти.

Облакот е во Атлетико од 2014 година. Со мадридскиот клуб, тој ја освои Лига Европа, Суперкупот на Шпанија и Суперкупот на УЕФА.

Оваа сезона, настапи на 32 натпревари за Атлетико и прими 25 гола.