Не застанал на знак од полицијата, потоа ги удрил полицајците


Двајца полицајци биле полесно повредени откако автомобил што го управувало засега непознато лице не застанало на знакот од полицајците додека тие легитимирале три лица за нелегална сеча на дрва информираа од СВР Тетово.

Според полициските информации, вчера околу 17:00 часот по на патот кон тетовското село Доброште на место викано „Тумба“ полициски службеници од Полициската станица Рогачево ги затекнале лицата Б.Б.(48), Б.А.(37) и Р.Б.(46), сите од Доброште.

Тројцата биле со трактор „ИМТ 533“ без регистарски ознаки и со импровизирана рамприколка натоварена со дабови огревни дрва без да поседуваат било каква документација за сеча и транспорт. Во тој момент поминало патничко возило што го управувало непознато лице и кое не застанало на даден знак за запирање.

Лицето со возилото продолжило со движење и удрило во двајца полициски службеници кои немаат потешки повреди. Потоа еден од полициските службеници испукал еден куршум во воздух за предупредување но возилото не застанало. Увид на местото извршила екипа од СВР Тетово, а тракторот со огревни дрва, моторна пила и скутер бил предаден на Шумската полиција. Полицијата презема мерки за целосно расчистување на случајот.