Надал со 100 поени предност пред Федерер

Англија – На новата АТП листа нема никакви суштински промени во првите десет места, а Рафаел Надал по освојувањето на турнирот во Барселона го зачува првото место. Шпанскиот тенисер има 8.770 поени, додека второпласираниот Рожер Федерер има сто помалку.

Александар Зверев е на третата позиција со 5.195 поени, а по него следат Марин Чилиќ со 4.985, Григор Димитров со 4.950 и Хуан Мартин дел Потро со 4.470 поени.

Новак Ѓоковиќ, кој во Барселона беше елиминиран уште во првото коло, останува на 12 позиција со 2.220 поени.

Надал во неделата го победи грчкиот тенисер Стефанос Циципас во финалето во Барселона и го освои 11-от трофеј на овој турнир.