Мејард се повреди, нема да скија на ЗОИ


Швајцарската скијачка Мелани Мејард ќе ги пропушти Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, откако ги скина лигаментите на левото колено за време на тренингот во велеслалом.

Мејард, која се смета за една од најголемите ривалки на Американката Михаела Шифрин, в петок се враќа во Швајцарија за да се подготви за операција.

За деветнаесетгодишната скијачка ова требаше да биде прв настап на зимски олимписки игри, а во Пјонгчанг дојде како шестопласирана во слалом на Светскиот куп.