Матис одобри испраќање на војска на границата со Мексико

Секретарот за одбрана на САД Џејмс Матис денескa одобри испраќање војска на границата со Мексико за да се спречи караванот нелегални имигранти кои доаѓаат од Јужна Америка, јавија дел од американските медиуми.

Според извори на Си-Ен-Ен, Матис се уште не одлучил за бројот на војници, но вчера се говореше за бројка од 800 војници.

Претседателот Доналд Трамп, ситуацијата со караванот мигранти, кој преку Мексико се приближува кон границата на САД, вчера ја оцени како „национална вонредна состојба“.

„Испраќам војска за таа вонредна ситуација. Тие (имигрантите) ќе бидат запрени!“, напиша Трамп на Твитер вчера.

Подоцна тој во нова порака се обрати до имигрантите: „Вратете се назад, нема да дозволиме нелегален премин во САД. Вратете се во својата земја и ако сакате, поднесете документи за државјансто како што тоа го прават милиони други.“

Се поменува бројка од 800 до 1,000 војници, но според законот тие се спречени да замет учество во пограничната служба. Според Си-Ен-Ен, тие имаат само право на самоодбрана и не можат да користат оружје за стопирање на нелегалните имигранти.

Војниците ќе биде испратени на границата со Мексико за техничка поддршка  на неколку пунктови долж границата. Исто така, армиските служби може да пружаат медицинска помош на граничарите во тој реон.