Македонија поразена од Русија на ЕП за кошаркари до 16 години


Кадетската репрезентација на Македонија за кошаркари до 16 години со пораз од Русија со 69:75 го започна настапот на Европското првенство (дивизија Б) што се одржува во Сараево.

Избраниците на Алекандар Јованчев резултатски заостануваа во првиот период, но во десетте минути што следеа успеаа да ја вратат предноста во своја корист.

По паузата македонските кадети повторно имаа пад во играта што резултираше со двоцифрена негатива, која до крајот ја намалија на конечните 69:75.

Македонија утре во второто коло се соочи со репрезентацијата на Белгија.