Ливерпул без Џо Гомез на финалето во Лигата на шампионите

Фудбалерот на Ливерпул, Џо Гомез, поради операцијата на скочниот зглоб, ќе го пропушти финалниот натпревар од Лига на шампионите против Реал Мадрид.

Гомез оваа сезона настапи на 31 натпревар и беше дел од стандардните состави на тренерот Јирген Клоп, но поради повредата ги пропушти последните три.

Исто така е неизвесен и неговиот настап за репрезентацијата на Англија на Светското првенство во Русија. Гомез за англиската репрезентација досега има настапено на три натпревари.

Финалето од Лига на шампионите меѓу Реал Мадрид и Ливерпул ќе се игра на 26 мај во Киев.