Левандовски: Клоп има голема заслуга за тоа што сум сега

Напаѓачот на Баерн Минхен, Роберт Левандовски изјави дека му е благодарна на тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп. Претходно, тие работеа заедно во Борусија Дортмунд.

– Тој имаше огромно влијание врз мојата кариера. Морам да му се заблагодарам за она што го направи за мене и тоа ме доведе до местото каде што бев денес. Голем тренер и прекрасна личност. Научив многу од него. Тој го откри инстинктот на напаѓач во мене и ми помогна да тргнам напред. Неговите зборови и гестови инфицираат, дури и кога тој е на клупата. Кога играта не оди, ќе ја видите неговата реакција, бидејќи тоа придонесува тимот да се разбуди. И понекогаш вие лично. Сакате да трчате и да се борите, изјави напаѓачот на германскиот шампион.

Левандовски со баерн Минхен утревечер гостуваат кај Ливерпул предводен од Клоп, во првиот дуел од осминафиналната пресметка во Лигата на шампионите.