Кралска виолетова: Не е случајно што ја носат Кејт и Меган како Дајана

Англија– Кралските снаи Кејт и Меган, изненадија со виолетовата боја во својата гардероба на почетокот на годината: Војвотката од Сасекс ја искомбинира со црвен капут, за првата јавна прошетка со принцот Хари, а војвотката од Кембриџ за посета на Опера ројал Хаус во Лондон.

Модните експерти во Британија велат тоа не е случајно. Ултравиолетовата боја која лани беше прогласена за боја на годината од „Пантоне“  е кралска боја, и веќе ја има испробано починатата леди Дијана. Значи, Кејт и Меган во чест на починатата свекрва и одаваат почит на оваа боја  која е  драматична, провокативна, поттикнува на размислување и ја претставува оригиналноста.