Крадец во Охрид фатен на дело


Секторот за внатрешни работи Охрид, до надлежното Јавно обвинителство, поднесе кривична пријава против С.А.(29) од село Лескоец, охридско, поради постоење основи на сомнение за сторени седум кривични дела „тешка кражба“.
Крадецот е фатен во тек на извршување на кражба во стан на улица „АСНОМ“ во Охрид. Пријавениот, годинава во пет куќи и два стана во Охрид, насилно влегувал и одземал телевизори, златен и сребрен накит и други вредни предмети.
На тој начин, С.А. се стекнал со противправна имотна корист од 275.000 денари. Кривичните дела ги извршил во периодот од 11 јануари до 28 февруари оваа