Кога принцот Чарлс ќе стане стане крал: Децата на Хари и Меган ќе добијат титули

Англија – Четириесет и седум милиони гледачи се вклучија на малите екрани за да посведочат венчавката меѓу принцот Хари и Меган Маркл на 19 ти мај. По неколкумесечните очекувања, среќната двојка конечно се венча пред 600 гости, вклучувајќи го и кралското семејство и безброј познати личности.

Додека цело време продолжуваат да се појавуваат нови детали за нивниот свадбен прием исполнет со забава, добронамерниците веќе се надеваат на кралско бебе во блиска иднина. Младоженецот, наводно, сака да стане татко „прилично брзо“. Но, дали знаевте дека ако војводата и војвотката од Сасекс имаат дете, тој или таа нема да имаат кралска титула?
Сето тоа се навраќа на златното правило во британското кралско семејство во кое се вели дека титулите „принц“ или „принцеза“ и „неговото/нејзиното кралско височество“ се резервирани за деца или внуци на монархот. Тогаш ќе сфатите дека принцот Џорџ и неговата сестра, принцезата Шарлот, се исклучок. Тоа е затоа што принцот Вилијам е следниот на ред да биде крал по неговиот татко, принцот Чарлс, кој треба да ја преземе титулата од својата мајка, кралицата Елизабета Втора.
Во 2013 година, кралицата издала нов патент за писма, кој официјално стапи на сила два месеци пред раѓањето на Шарлот во 2015 година. Ова ѝ дозволи да ја има истата кралска титула како Џорџ. Ако не ја добиеше оваа титула, симпатичната 3-годишно девојче ќе се одзиваше на Дама Шарлот Маунтбатен-Виндзор.
Еден начин за идните деца на Хари и Меган да добијат титула „принц“ или „принцеза“ би било за Чарлс да го преземе тронот пред да се породи Меган. Ако тоа се случи, кралскиот статус со право би бил нивен, бидејќи нивниот дедо би бил крал. Но, ако младенците имаат деца сега, тие најверојатно ќе мора да се помират со титулите „господин“ или „