Клоп: Натпреварот со Јунајтед беше многу чуден

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп по нерешениот исход на натпреварот со Манчестер во 27. коло од шампионатот на Англија искажа зачуденост од тоа што се случуваше на теренот.

Средбата заврши 0:0, а натпреварот го одбележаа големиот број повреди во првото полувреме.

– Тоа беше многу чуден натпревар. Почнавме многу добро, а потоа започна кризата со повреди. Многу прекини и слично. Беше очигледно дека нè чинеше ритамот. Губењето на Фирмино беше катастрофа. Манчестер играше со сосема нова линија во средниот ред, тројца напаѓачи. Но, ние не собравме сили да го фатиме ритамот на играта. Не разбирам што се случи со момците, изјави Клоп.

– Натпреварот не беше спектакуларен, но беше интензивен. Кога е можно да го совладате Манчестер јунајтед, треба да го направите тоа. Ние не. Но, постигнавме гол. Сега треба да размислиме за следниот натпревар, додаде германскиот фудбалски стручњак.

Во Премиер лигата, Ливерпул се врати на лидерското место пред Манчестер сити со еден бод предност во однос на бранителот на трофеј Манчестер сити.

Од друга страна, тренерот на Јунајтед , Оле Гунар Солсјкер се уште нема пораз во Премиер лигата. Неговата серија е 10 натапревари.

Тимот последниот пораз го има забележано на 16 декември кога тренер беше Жозе Мурињо.