Кедира ќе паузира еден месец поради проблеми со срцето

Играчот од средниот ред на Јувентус, Сами Кедира ќе биде отсутен околу еден месец од теренот поради проблеми со срцето.

Кедира, кој поради оваа причина не патуваше со тимот за Мадрид во првиот натпревар од осминафиналето на Лигата на шампионите против Атлетико, билподложен на лекување во клубот.

– Го очекува еден краток период на опоравување, тој ќе биде подготвен за еден месец, се вели во веб-страницата на клубот од Торино.

Поради проблемите, Германецот ќе го пропушти натпреварот во Атлетико, но исто така и натпреварите со Болоња, Наполи, Удинезе и Џенова во Серија „А“.

Пред Јувентус, во кој тој пристигна во 2015 година, 31-годишниот Германец настапуваше за Реал Мадрид и Штутгарт.