Ин мемориам: Почина Екрем Хусеин, доајенот на македонскиот балет

Денес, на 75 години, по кратко боледување, почина нашиот најпознат балетан Екрем Хусеин, роден Скопјанец, со незаборавни улоги во најпознатите балетски претстави како „Рејмонда“, „Шехерезада“, „Есмералда“…

На сцената е од 1950 година, а се пензионира во МОБ. Зад себе остави две деца.

Денес попладне ќе биде погребан на Градските гробишта во Бутел во Скопје.

 

Фото: Борис Грданоски