Иво Санадер осуден на две и пол години затвор за воено профитерство

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер осуден е денеска на две и пол години затворска казна поради воено профитерство.

Судијката Јасна Галешиќ го прогласи Санадер за виновен во аферата за примање мито од австриската банка Хипо во 1995 година.

Таа во образложението наведе дека Санадер ја злоупотребил својата положба и направил дела против службената должност и воено профитерство.

Пресудата за Иво Санадер за воено профитерство е прва таква во историјата на Хрватска.