Зидан би работел само во два клуба

Поранешниот тренер на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, нема да го предводи Челзи, пишува „Тајмс“. Според гласините, менаџментот на „сините“ планира да го разреши менаџерот Маурицио Сари, кој беше назначен само пред неколку месеци. Клубот размислува да ја покани својата француска легенда да го замени, но изгледа дека ќе бидат одбиени.

Според „Тајмс“, Зидан не сака да го преземе Челзи бидејќи не сака да работи со раководството на тимот од Лондон. Како што е познато, Челзи многу често ги отпушта тренерите, па дури и Пеп Гвардиола објави дека нема да сака да работи на „Стемфорд Бриџ“ поради таа причина.

Покрај тоа, Зидан не сакал да работи во англиската Премиер лига. Тој би направил исклучок за Манчестер Јунајтед. Покрај „Олд Трафорд“, легендарниот играч од средниот ред е исто така заинтересиран за тренирање на неговиот поранешен клуб Јувентус.