Силен земјотрес на Пелопонез

Земјотрес со интензитет од 5,5 степени по Рихтеровата скала го погоди утринава во западниот дел на Пелопонез.

Епицентарот на земјотресот бил на 37 километри југозападно од Пилос, на длабочина од 30 километри.

Нема податоци за повредени или материјална штета.