(ВИДЕО)Заев по средбата со Ципрас: Веруваме дека можеме да најдеме решение

Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави, напиша на Фејсбук премиерот Зоран Заев, по средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас на маргините за Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија.
Деталите од средбата треба да ги соопшти премиерот Зоран Заев на прес-конференција за помалку од половина час.

Од владата велат дека се разговарало за можностите двете страни да ги доближат разликите за решение прифатливо за двете страни.

И Заев и Ципрас, по нивната тет-а тет средба се среќаваат со германската канцеларка Ангела Меркел на одвоени средби.

(Од нашиот известувач од Софија, Слободанка Јовановска)