Заев: На паркингот во Дојран постигнавме со Ципрас договор за јазикот

– Исправени сме пред историско прашање за иднината на земјата и јас сум убеден дека заедно на 30 септември ќе донесеме правилна одлука со која ќе ја потврдиме иднината на европска Македонија и ќе му порачаме на светот кој силно не поддржува дека сме цврсто определени за интеграција со ЕУ и НАТО, рече денеска во Дојран премиерот и претседател на СДСМ Зоран Заев кој учествуваше на митингот на коалицијата „Излези за европска Македонија“.

Зборувајќи за договорот со Грција, премиерот Заев истакна дека токму Дојран е местото каде со јужните соседни е договорено признавањето на македонскиот јазик.

– Со премиерот на Грција, Алексис Ципрас, во текот на мај токму тука на паркингот во Дојран постигнавме договор за признавање на македонскиот јазик. Тоа се случи пред тогашниот Самит на ЕУ кога двете страни требаше да направиме исчекор и со тоа покажавме на членките на ЕУ дека сме подготвени на компромиси за постигнување договор, истакна Заев.

Преку постигнатите договори со Бугарија и Грција веќе немаме проблеми со признавањето на нашата земја, народот, идентитетот и јазикот, нагласи Заев.

– Добивме пријатели кои убеден сум дека силно ќе не поддржат на нашиот пат и определбата за европска Македонија. Нашата интеграција во ЕУ и НАТО преку прифаќањето на договорот со Грција е многу важна за Македонија и затоа сум убеден дека на 30 септември ќе донесеме храбра одлука, потенцира Заев.

Дојран, рече Заев, треба да се гордее затоа што е нашата најевропска општина, тука на тромеѓето меѓу Македонија, Грција и Бугарија и искрено се надевам дека дојранчани ќе бидат горди и на резултатот од референдумот и одлуката што ќе ја донесеме на 30 септември.

За европска иднина на Дојран граѓаните на референдум ги повика и градоначалникот Анго Ангов кој истакна дека со 1.250.000 евра од ИПА-фондовите моментно се реализираат три проекти од прекуграничната програма и дека по успешниот референдум тие средства ќе бидат двојно поголеми.