Жестоки судири на протестите во Атина– повредени најмалку 15 лица

Демонстрантите фрлаа камења, ракети, огнени бомби, бои и други предмети врз полициските специјалци, кои одговорија со солзавец. Некои демонстранти скокнаа над оградата, но офицерите ги тргнаа назад. Еден човек, облечен во грчко знаме, нападна полицајци со голем стап, додека други замавнува големи знамиња на дрвени стапови и ги напаѓа полицајците.

Полицијата соопшти дека девет полицајци се повредени.

Демонстрантите, некои носеа традиционални армиски костуми, извикуваа слогани како „Македонија е грчка“ и побара од владата да одржи референдум за ова прашање, додека полицијата употреби солзавец за да ги држи демонстрантите подалеку од парламентот.

Парламентот се очекува денес да започне дебата за ратификување на договорот и за него да се гласа до петок. Македонскиот парламент веќе го одобри тоа согласувајќи се дека земјата ќе се преименува во Северна Македонија.
Демонстрантите се против договорот бидејќи веруваат дека секоја употреба на името Македонија во името на соседната земја е узурпација на античкото грчко наследство и имплицира територијални претензии кон Грција.

Организаторите на протестите во недела во Атина рекоа дека се надеваат дека ќе привлечат повеќе од 600.000 луѓе. Полицијата процени дека имало околу 60.000 луѓе.

Организаторите претходно изјавија дека очекуваат 3.000 автобуси од северна Грција, но полицијата соопшти дека пристигнале само околу 300. Но луѓе сè уште пристигнуваа додека траеше протестот. Бројката на вчерашните протести беше помала и од онаа од ланскиот февруари кога на истото место беа 140.000 демонстранти.

Меѓу оние што се обратија на протестот беа поранешниот конзервативен премиер Андонис Самарас, член на манастирската заедница на Света Гора и поранешниот грчко-американски политичар, Крис Спиру.

Во северна Грција, земјоделците го блокираа автопатот што доведе до македонска граница со солидарност.