Ждрепка за осминафинале во ЛШ: Реал М. против ПСЖ, Челзи со Барселона


Актуелниот европски шампион Реал Мадрид ќе игра со ПСЖ, додека Челзи за противник ја доби Барселона во двете мега пресметки од осминафиналето на елитното фудбалско натпреварување.

Ова е епилогот по денешната жрепка во седиштето на Европската фудбалска федерација каде беа извлечени двојките за осминафиналето во Лигата на шампионите.

Двојки за осминафинале во ЛШ:

Јувентус – Тотенхем
Базел – Манчестер Сити
Порто – Ливерпул
Севиља – Манчестер Јунајтед
Реал Мадрид – ПСЖ
Шахтјор – Рома
Челси – Барселона
Баерн Минхен – Бешикташ.

Првите натпревари ќе се играат на 13/14 и 20/21 февруари, реваншите се на 6/7, односно 13/14 март.