Ембид казнет со 25 илјади долари за непристојни зборови упатени кон судиите

Раководството на НБА-лигата парично го казни центарот на Филаделфија, Џоел Ембид со 25 илјади долари поради непрестијни зборови упатени кон судии.

Ембид си дозволи да го критикува судењето на натпревар со Бостон (109: 112).

Тој на прес-конференцијата по натпреварот изјави:

– Судиите еб.но смрдат.

Натпреварот се одигра ноќта вторникот кон средата, а Ембид го заврши со 23 поени и 14 скока и беше најдобар во поразениот тим.