Денеска се одбележува Светскиот ден на „Битлси“

Шеснаесетти јануаери се слави како Светски ден на „Битлси“. На овој датум, во 1957 година, клубот „Кејптаун“ беше отворен во Ливерпул, каде што групата го направи своето деби.

Главни и постојани членови на бендот се Џон Ленон (1940-1980), Пол Макартни (1942), Џорџ Харисон (1943-2002) и Ринго Стар (1940). „Битлси“ е еден од најсветлите ликови на контракултурата во 60-тите години на XX век. Во 1970 година, по излегувањето на последниот албум „Let It Be“, групата се распаѓа и секој од нејзините членови започнува успешна соло-кариера.

Ленон беше убиен во 1980 година во Њујорк од опседнат фан, а Харисон умира од рак на белите дробови во 2002 година Останатите живи членови на „Битлси“ – Макартни и Стар – ја продолжуваат својата музичка кариера.

Бендот „Битлси“ издаде вкупно 12 албуми, 13 мини-албуми и 22 сингла кои се продадени во една милијарда и 300 милиони примероци! Квартетот од Ливерпул стана еден од најсветлите музички феномени на минатиот век. И според списанието „Ролинг стоунс“ и топ 100 листа на врвни изведувачи на сите времиња.