Градоначалникот на Гдањск избоден на хуманитарен собир

Градоначалникот на полскиот град Гдањск, Павел Адамович, кој синоќа е избоден додека стоеше на бина за време на хуманитарен собир, е во тешка здраствена состојба.

Полскиот претседател Анджеј Дуда изјави дека „лекарите успеале да го реанимираат срцето на тешко повредениот градоначалник Адамович и оти постои надеж, но оти неговата состојба е многу тешка“.

Според полската телевизија ТВН, 27-годишниот маж кој е осомничен за нападот од бината извикал дека невин лежел во затворт додека на власт била партијата Граѓанска платформа, чиј член претходно беше Адамович.

Адамович (53) е градоначалник на Гдањск од 1998 година.