Гибралтар со историска победа

Фудбалската репрезентација на Гибралтар ја забележа првата победа откако стана членка на Светската фудбалска федерација (ФИФА).

Противникот на Македонија во Лигата на нации, вчера во пријателски дуел славеше триумф над Летонија со 1:0.

Стрелец на голот вреден историја за домаќините го постигна Лијам Вокер во 88. Минута.

Претходно, во 2014 година, гибралтарската репрезентација ја има совладано Малта (1:0), но тогаш беше членка само на УЕФА, а не и на ФИФА.