Времето променливо облачно, со локален слаб дожд

Времето денеска во претпладневните часови ќе биде променливо облачно со локален слаб дожд, информираат од УХМР.
Попладне, пак, облачноста ќе се намали велат синоптичарите и додаваат дека во источните делови од земјава ќе има услови за краткотраен пороен дожд и ретки грмежи, а ќе дува и умерен до засилен северен ветер.

Температурата ќе достигне до 30 степен, а УВ индексот ќе изнесува 6.
Во Скопје, додаваат од УХМР, времето претпладне ќе биде променливо облачно, а попладне сончево со умерена облачност. Во текот на денот ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер. Од среда, пак како што информираат синоптичарите, ќе настапи стабилизација на времето со пораст на дневната температура.