Во Турција се апсат високи офицери поради поврзаност со Фетулах Ѓулен

Турската полиција упаси 15 високи офицери во рамките на истрагата за мрежата на Фетулах Ѓулен, кој од страна на Анкара е осомничен дека е организатор на минатогодишниот обид за воен удар.

Полицијата трага уште по уште еден офицер, а акцијата која почна во Анкара е проширена во девет провинции.

Дванаесет од уапсените офицери биле во воена служба, додека другите биле во жандармерија.

Повеќе од 50.000 лица во затворите чекаат судење по минатогодишниот пуч, а повеќе од 150.000 луѓе добија отказ или се сменети поради поврзаност со Ѓулен, кој живее во САД.