Во Сирија соборен воен авион

Сириските бунтовници денеска соборија воен авиион во провинцијата Хама, при што загина пилотот, сооопшти сириската армија. Провинцијата Хама беше под интензивни воздушни напади на руските и сириските сили за време на граѓанската војна во Сирија. Според очевидците повеќе десетици цивили се убиени при бомбардирањето на градови оддалечени од линијата на фронтот во изминатите неколку недели.