(ВИДЕО) Разнесена зграда при експлозија на гас во Русија

Во експлозија на гас во станбена зграда во рускиот град Шактија загина едно лице, а две се повредени, соопшти утрово Министерството за вонредни ситуација.

Спасувачите се местото на инцидентот и го пребаруваат теренот.

Најмалку 10 луѓе биле во становите покрај тој во кој се случи експлозијата.