(ВИДЕО) Заев: Очекуваме поддршка од Германија

Премиерот на Македонија Зоран Заев денеска оствари средба со германската канцеларка Ангела Меркел.

На заедничката прес-конференција тој инаформираше дека ќе се интензивира сорабтоката со Германија и дека очекува поддршка од оваа земја.

Средбата беше во рамки на официјалната посета на владина делегација предводена од Заев на Германија.

Заев ќе има и обраќање во централната канцеларија на Фондацијата „Фридрих Еберт“.

Првата билатерална средба на премиерот Заев со германската канцеларка Меркел се одржа во Трст, во јули, лани, на маргините од Самитот „ЕУ – Западен Балкан“.

Меркел тогаш искажа поддршка за новата македонска Влада за одлучноста за суштински реформи и за определбата за интеграција на Република Македонија во ЕУ.