(ВИДЕО) Болничари тепаат пациенти во психијатриска болница во Русија, јавноста бара одговорност

Директорот на една руска психијатриска болница си поднесе оставка од функцијата откако во јавноста се појави вознемирувачка видеоснимка.

На снимката што беше објавена на социјалните медиуми, која е направена во болница чие име не се соопштува, може да се види како медицинскиот персонал физички ги малтретира пациентите.

Јавноста по излегувањето на видеоснимката побара персоналот што е прикажан на снимката да биде најстрого санкциониран.

Како што се гледа на видеото, двајца болничари облечени во сини униформи фрлаат влечки врз еден постар човек и потоа го удираат со клоци.