(ВИДЕО) Апсењето на терористот од Нов Зеланд, полицијата успеа да го спречи бегството

Терористот Брантон Тарант, кој во новозеландскиот град Крајстчрч уби над 40 лица, беше уапсен од страна на полицијата во моментите кога се обидуваше да побегне со својот автомобил.

На интернет се појави снимка од моментите кога полицијата го апси напаѓачот, а судејќи по видеото, Тарант по масакрот во џамијата се вдал во бегство, но полицискиот автомобил се удрил во него и го запре, по што успеа да го совлада и да го уапси.