Бугаринот Димитров го освои Лондон


Бугаринот Григор Димитров е победник на завршниот тениски мастерс во Лондон откако во финалето го победи Белгиецот Давид Гофан со 2-1 во сетови: 7-5, 4-6, 6-3.

Димитров на крајот од оваа сезона заврши како трет на АТП листата, додека Гофин е седмиот тенисер на светот.