Атракција: Обезбедувањето на Ким стигна во Виетнам – сите со исти фризури

Виетнам забрзано се подготвува за дводневната средбат на американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Јонг-Ун кој треба да се одржи в среда и четвртокот, а Вашингтон и Пјонгјанг веќе испратија членови на нивните безбедносни сили. Околу 100 севернокорејски чувари со идентични фризури и униформи пристигнаа на аеродромот во Ханој, објави Ројтерс.

Ким веќе тргна со воз преку Кина (же патува 48 часа), а Трамп објави дека тргнува утре. Вијетнам потврди дека Ким ќе пристигне во официјална посета на добра волја, како и на Самит со Трамп, но не објави детали за локацијата на состанокот. Средбата се очекува да се одржи во резиденцијата на виетнамската влада, елегантна градба од колонијалниот период или во блискиот хотел Метропол, изјавија извори за британската агенција.

Виетнамските војници во маскирни униформи се во потрага по метални детектори во зоната околу луксузниот хотел, вклучувајќи ги и саксиите за цвеќиња, наведува Ројтерс, осврнувајќи се на извештаите на очевидците. Тимови на војници, исто така, беа видени на околните покриви, како забрзано инсталираат радио опрема. Улиците во областа веќе се украсени со цвеќиња и знамиња на Северна Кореја, САД и Вијетнам, објави АП.