АТП турнир во Барселона – 11. трофеј за Надал

Барселона – Шпанецот Рафаел Надал го победи грчкиот тенисер Стефанос Циципас во завршниот меч на АТП турнирот во Барселона. За Надал ова беше 11. трофеј во исто толку финалиња во каталонскиот град.

Домашниот тенисер за само 1 час и 18 минути го реши мечот со 2-0, по сетови 6:2 и 6:1.

Наградниот фонд изнесуваше 2,5 милиони евра