Америка жали за убиените Евреи во синагогата

Питсбург – Имињата на убиените од вооружениот напаѓач, кој извикувал „Сите Евреи мора да умрат“, требаше да бидат објавени вчера по најсмртоносниот напад врз еврејската заедница во САД, изјавија официјални лица.

Вооружениот напаѓач ја нападна синагогата во Питсбург во саботата, при што загинаа 11 верници и беа ранети шест други лица, меѓу кои и четворица полицајци, пред да биде уапсен.
Градоначалникот на Питсбург, Бил Педуто, изјави дека кога списокот на мртвите ќе биде објавен од страна на федералните власти, „ќе ви го скршат срцето“ велејќи дека тој лично знаел некои од жртвите.
Во синагогата „Дрво на животот“ во квартот кој во голема мера е населен со Евреи, за време на пукотницата се одржувала религиозна служба шабат.
Масовното убиство придонесе да се издадат безбедносни предупредувања во куќите на верниците низ земјата. Тоа следуваше по серијата писма бомби испратени последниве денови до истакнати политички личности, главно демократи, меѓу кои и поранешниот претседател Барак Обама.
Министерството за правда објави дека ќе соопшти детали што може да фрлат светлина зошто Роберт Бауерс (46) од Питсбург, наводно, ги убил верниците.
Бауерс имал многу антисемитски објави на интернет, вклучително и една во саботата. Во друг, тој го нападна американскиот претседател Доналд Трамп поради тоа што не сторил ништо за да спречи „наезда“ на Евреи во САД.
Во објавата од Бауерс во саботата наутро се вели дека организацијата на еврејските бегалци, Друштвото за хебрејски имигрантска помош, „сака да донесе освојувачи што ги убиваат нашите луѓе. Не можам да седам и да гледам дека моите луѓе се убиваат. Кој ги врти, јас влегувам“.
Коментарот беше објавен на Габ, со седиште во Филаделфија, Пенсилванија, создаден како алтернатива на Твитер. Во соопштението Gab.com потврди дека профилот му припаѓа на Бауерс, дека го суспендирала и контактирал со ФБИ за тоа.
Бауерс беше приведен по престрелката. Сојузните обвинители го обвинија за 29 кривични дела вклучувајќи насилство со огнено оружје и кршење на законите на САД за граѓански права.
„Постапките на Роберт Бауерс го претставуваат најлошото од човештвото. Ние ги посветуваме сите ресурси на мојата канцеларија на оваа федерална истрага за кривични дела за злосторство од омраза и гонење“, изјави обвинителот за западна Пенсилванија, Скот Брејди. Американскиот јавен обвинител Џеф Сешнс рече дека федералните обвинители би можеле да бараат смртна казна.
Специјалниот агент на ФБИ, Боб Џонс, изјави дека местото на злосторството било најлошото што го видел за 22 години колку што работи за ФБИ. Тој рече дека верува дека Бауерс дејствува сам додавајќи: „Ние немаме сознанија дека тој му им бил познат на институциите за спроведување на законот сè до денеска“. Џонс рече дека Бауерс бил вооружен со пушка и три пиштоли.
Тој рече дека властите верувале дека осомничениот влегол во синагогата, ги убил верниците и излегувал кога се соочил со униформиран полицаец. Двајцата размениле истрели, рече Џонс, а Бауерс се вратил во зградата пред да пристигне специјалната единица. По престрелката, тој се предадал. Бауерс бил однесен во болница, имал повеќе прострелни рани, но бил во стабилна состојба.
Трамп на Твитер рече дека го гледал она што го опиша како катастрофална ситуација. Тој им изјави на новинарите дека убиствата можеби би биле спречени ако имало вооружена стража. Полицијата обично е присутна во синагогата за безбедност само на важни празници.
Тој ги повика Американците да се издигнат над омраза и нареди американските знамиња во Белата куќа и јавните објекти да бидат спуштени на половина копје. Тој рече дека ќе го посети Питсбург, но не кажа и кога.
Ожалостените држеа свеќи за бдеење за жртвите. Исламскиот центар на Питсбург понуди сочувство и ја повика својата заедница да донира крв. (Ројтерс)