Алегри: Јувентус не е фаворит на Лигата на шампионите

Тренерот на Јувентус, Масимилиано Алегри, изјави дека неговиот тим не е фаворит на Лигата на шампионите.

Торинскиот клуб стигна до плејофот на овој турнир од првото место во групата, освојувајќи 12 поени во 6 натпревари.

– Не е напишано никаде дека сме фаворити на Лигата на шампионите. Би било лудо, ако се сметаме себеси како такви, нема да чувствуваме таква конкуренција. Имаме цел да го доведеме трофејот дома. Ние ќе го сториме тоа ако покажеме добра игра и ако имаме среќа, изјави Алегри за „Фудбал Италија“.

Јувентус во осминафиналето од елитното натпреварување ќе игра со Атлетико Мадрид.