„Аделејд котиџ“: Новиот дом на Меган Маркл и принцот Хари во Виндзор

Англија – Можно е да се појави нова кралска резиденција во близина на замокот Виндзор: „Аделејд котиџ“, шармантен, историски дом. Извор за „Дејли мејл“ изјави дека кралицата го понудила имотот на кралската двојка како подарок. Додека изворите од кралската палата сè уште не ја потврдуваат новата резиденција на Хари и Меган, ајде да ја погледнеме куќата одблизу.

„Аделејд котиџ“ се наоѓа на површината на домашниот парк Виндзор, во близина на капелата Сент Џорџ, каде што Хари и Меган се венчаа пред неколку месеци. Домашниот парк е дел од кралскиот имот со површина од 655 хектари, според списанието „Сан“. Двојката, наводно, ја сакала куќата поради нејзината приватност и близината до Лондон (замокот Виндзор е околу 50 километри од центарот на Лондон).

„Има седум порти кон замокот Виндзор, па младенците можат да доаѓаат и да си одат без да се грижат дека ќе бидат фотографирани“, изјави извор за „Дејли мејл“.

„Аделејд котиџ“ првично била изградена за кралицата Аделејд, сопругата на кралот Вилијам IV, во 1831 година. Кралската куќа ја користеле голем број монарси: кралицата Викторија често ја посетувала куќата за појадок или чај. Друг познат жител бил Питер Таунсенд, кој имаше љубовна врска со принцезата Маргарет, пишува „Дејли мејл“.

Куќата беше реновирана во 2015 година и има некои сериозно комплексни декорации, според извештаите. Главната спална соба во куќата, наводно, има таван покриен со позлатени делфини и јаже како декорација, која е потекнува од кралска јахта од 19 век. Исто така, има и мермерен грчко-египетски камин.

Хари и Меган моментално живеат во „Нотингем котиџ“, која е основа на Кенсингтонската палата. „Нотингем котиџ“, која често се нарекува „Нот кот“, е пријатна куќа со две спални соби, каде што принцот Хари славно ѝ предложи брак на Меган додека двојката „печела кокошка“. Кенсингтонската палата сè уште не потврди дали Хари и Меган се преселиле во „Аделејд котиџ“, но оваа куќа сигурно ќе биде одличен дом за младенците.