Акција на МВР во Скопје, запленети над 100 килограми марихуана


 Во близина на Скопје, вечерва МВР во голема полициска акција заплени на 100 килограми марихуана. МИА дознава дека освен заплената дрога, во акцијата има и преведени лица. Акцијата се спроведува на влезот на Скопје, од страна на Тетово. Од МВР само потврдуваат дека ваква акција е во тек, а детали најавуваат по нејзиното завршување, во …

Акција на МВР во Скопје, запленети над 100 килограми марихуана Read More »

Гласот на Америка: Во Албанија се зголемиле површините со марихуана


Во Албанија годинава регистрирано е зголемување на површините засадени со марихуана, пренесува Гласот на Америка. – Официјалните податоци од извршените летови од страна на италијанската Гуарда ди финанца покажуваат значително зголемување на површините опфатени со марихуана. Податоците на албанската и италијанската полиција потврдуваат дека повеќе од 37 хектари биле засадени со марихуана, што е најголема …

Гласот на Америка: Во Албанија се зголемиле површините со марихуана Read More »

Македонец фатен со дрога во Србија: „Јас сум само молер и одам во Хрватска“


Триесетгодишен македонски државјанин е уапсен во Србија откако преку граничниот премин Прешево се обидел да прошверцува 16 килограми марихуана. Белградските медиуми пишуваат дека дрогата е откриена синоќа при детален преглед на возилото со кое се превезувал нашинецот. „Марихуаната била сокриена во наслоните од седиштата, гепекот и резервното тркало. На цариниците им тврдел дека нема ништо …

Македонец фатен со дрога во Србија: „Јас сум само молер и одам во Хрватска“ Read More »

Најдени 50 килограми марихуана во Охридското Езеро


Во петокот, околу 20 часот полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор „Франгово“, при обиколка, кај одводeн канал на брегот на Охридското Езеро, во село Калишта, пронашле четири најлонски вреќи со околу 50 килограми марихуана. Пронајдените вреќи биле подигнати за понатамошна постапка. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

Кај Маврово запленети 30 килограми марихуана


Три јутени вреќи со околу 30 килограми марихуана се пронајдени и одземени вчера во патничко моторно возило „Цитроен“, со скопски регистарски ознаки на регионалниот пат Дебар – Маврово, а приведени се три лица. МВР денеска соопшти дека синоќа околу 20,00 часот, на регионалниот пат Дебар – Маврово, во близина на Мелнички мост, сопрено е патничко …

Кај Маврово запленети 30 килограми марихуана Read More »

Запленети 46 килограми марихуана, дилерот приведен


Полицијата во Тетово го приведе  54-годишниот тетовец Н.И  откако вчера во периодот од 12 до 22 часот и 30 минути изврши претрес во неговиот дом  и помошни простории лоцирани на улица „Михајло Рајчевиќ“ во Тетово и на улица „29 Ноември“,  каде е пронајдена марихуана. – При првиот претрес, реализиран со судска наредба, на кој присуствувал и …

Запленети 46 килограми марихуана, дилерот приведен Read More »

Во Стојаково запленети 6.5 килограми марихуана


При претрес во куќата и помошните простории на М.К. (48) од село Стојаково, извршен вчера во периодот од 15.00 до 16.30 часот, врз основа на судска наредба, полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гевгелија пронашле и одзеле 6,5 килограми марихуана. Како што соопшти МВР, при претресот биле пронајдени 13 најлонски паковки со марихуана …

Во Стојаково запленети 6.5 килограми марихуана Read More »

Скопјанец чувал марихуана во буре


Триесетдневен притвор му е одреден на скопјанец, кај кого биле пронајдени околу 1.8 килограми марихуана. Истрагата утврдила дека осомничениот ја купил дрогата за да ја препродаде. При претресот, пронајдена е во балконот и во подрумот од неговиот стан на улицата „Благоја Паровиќ“. Била спакувана во пластично буре, во кеси, како и во јутена бела вреќа. „Надлежниот …

Скопјанец чувал марихуана во буре Read More »

Во Италија запленети 550 килограми марихуана од Албанија


Италијанската полиција во близина на пристанишниот град Бридизи заплени 550 килограми марихуана произведена во Албанија.Дрогата била транспортирана со моторен чамец, во кој биле две лица – италијански и албански државјанин, на 33 и 29 годишна возраст, кои се уапсени. Според италијанската полиција вредноста на марихуаната на нарко пазарот се проценува на околу пет милиони евра. …

Во Италија запленети 550 килограми марихуана од Албанија Read More »

Албанската полиција заплени над 400 килограми марихуана


Албанската полиција продолжува со засилените мерки во спречувањето на производството и троговијата со марихуана. Во одделени акции денеска биле запленети 413 килограми и уништени над илјада стебла марихуана. Запленетата дрога полицијата од приморскиот град Валона ја открила во близина на местото каде што реката Вјоса се влева во морето, натоварена на моторен чамец, во кој имало …

Албанската полиција заплени над 400 килограми марихуана Read More »

Италијанската полиција заплени тон марихуана од Албанија


Италијанската полиција кај Лече заплени моторен чамец натоварен со тон марихуана пристигната од Албанија. Уапсени се три лица, од нив двајца албански државјани од приморскиот град Валона на возраст од 30 и 34 години, како и еден 65-годишен италијански државјанин. Според полицијата, дрогата, која била спакувана во 49 големи пакети, доколку стигнала на нарко пазарот …

Италијанската полиција заплени тон марихуана од Албанија Read More »

Кривични против тројца скопјани за шверц на марихуана


Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Д.А. (44) и Ф.В. (18), двајцата од Скопје, сомничени за кривичното дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ и против Д.П. (48) од Скопје за кривично дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“. Како што …

Кривични против тројца скопјани за шверц на марихуана Read More »

Користењето канабис за рекреативни цели да биде право на избор


Користењето канабис за рекреативни цели треба да биде право на избор, сметаат дел од учесниците на панел дискусијата за декриминализација на канабисот, што се одржа денеска во Скопје. Целта на настанот беше да се поттикне дебата за потребата од декриминализација на употребата на канабис во Република Македонија. Пратеничката од ЛДП Јулијана Николова, во контекст на …

Користењето канабис за рекреативни цели да биде право на избор Read More »

Албанската полиција заплени 500 килограми марихуана


Албанската полиција спречи шверц на 500 килограми марихуана, кои требало да бидат натоварени на моторен чамец, што потоа требало да ја транспортира кон италијанскиот брег. Дрогата е откриена кај Бриштанскиот Залив во близина на Валона од каде најчесто испловуваат чамците натоварени со дрога. Запленет е и моторен чамец, кој пловел од Италија, кон албанскиот брег. …

Албанската полиција заплени 500 килограми марихуана Read More »

Албанската полиција заплени 671 килограми марихуана


Албанската полиција од приморскиот град Валона, кај заливот Карабурун, денеска спречи обид за шверц на голема количина марихуана. Во акцијата запленети се 671 килограми марихуана и 200 литри бензин,чија крајна дестинација требало да биде Италија. Пред два дена во близина на Валона,во куќата на А.Н.(35) полицијата заплени 246 килограми марихуана,четири автоматски пушки,како и куршуми модел …

Албанската полиција заплени 671 килограми марихуана Read More »

Во дом на скопјанец пронајдени 33 стебла канабис


Кривична пријава заработи дваесет и шестгодишен скопјанец за производство и трговија со дрога. При претрес во неговиот дом биле пронајдени 33 расадници канабис и над половина килограм марихуана. Како што соопшти МВР Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава до надлежното Основно јавно обвинителство–Скопје против М.К. поради постоење основи на сомнение за сторено кривично …

Во дом на скопјанец пронајдени 33 стебла канабис Read More »

Во Албанија намален бројот на парцели за одгледување марихуана


Албанската полиција во изминатите пет месеци од годинава извршила вкупно 70 илјади контроли во рамки на зацртаните активности за сузбивање на огледувањето марихуана. Директорот на Управата за јавен ред,мир и безбедност Ѓовалин Лока,презентирајќи го петмесечниот биланс изјави дека споредено со истиот период лани, евидентирани се 53 парцели помалку. – Во периодот јануари-мај евидентирани се 23 …

Во Албанија намален бројот на парцели за одгледување марихуана Read More »

МВР во голема акција разби 6-члена криминална група што шверцувала кокаин и марихуана


Министерството за внатрешни работи во голема акција спроведена вчера откри група од 5 лица од Тетово и од Прилеп, кои транспортирале 670 грама кокаин и 128 килограми марихуана на релација Косово – Белгија, дрога што транзитирала низ Македонија. Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР во координација со ОЈО за гонење организиран …

МВР во голема акција разби 6-члена криминална група што шверцувала кокаин и марихуана Read More »

На преминот Богородица запленети 130 килограми марихуана


Царинските службеници од граничниот премин Богородица при контрола на товарно моторно возило со албански регистарски ознаки открија 130 килограми  марихуана, соопшти Царинската управа. Во средата во 3 часот наутро, на граничниот премин Богородица на излез од Република Македонија, се појавило товарно моторно возило со албански регистарски ознаки, управувано од С.Р. (37) државјанин на Република Албанија. …

На преминот Богородица запленети 130 килограми марихуана Read More »

Јанаки Митровски: Државата да има корист од пушењето марихуана


Потребни се законски решенија за декриминализација на канабисот бидејќи сегашните се контрапродуктивни, вели адвокатот и основачот на здружението „Билка“, Јанаки Митровски. Повод беше вревата што се дигна во јавноста околу девојката која пушеше марихуана на улица и снимката ја сподели на својот фејсбук-профил. „Конкретно, кој модел ќе треба да се примени кај нас, е прашање …

Јанаки Митровски: Државата да има корист од пушењето марихуана Read More »