Работи што нè тераат да веруваме дека во Дубаи живеат во различно време


Луѓето играат тенис на илјада стапки на небото

Секој кој сака тенис сигурно ќе биде воодушевен да го испроба царството на високолетечкиот тениски терен во Дубаи. Замислете го ова: хелиодром на врвот на иконскиот хотел Бурџ Ал Араб претворен во неверојатна тениска оаза виси 1.000 стапки над земјата. Ова архитектонско чудо стана магнет за тениските ентузијасти кои бараат незаборавно искуство.Во 2005 година, легендите Роџер Федерер и Андре Агаси го красеа овој етеричен терен, уживајќи во восхитувачката глетка што ги опкружуваше. 

Трки со камили

Ставете ги вашите облози и цврсто држете се додека навлегуваме во возбудливиот свет на трките со камили во Дубаи, спектакл како ниеден друг. Овој уникатен настан, кој се одржува во главниот град на еден од седумте емирати на ОАЕ, ја плени публиката со своето богато наследство и акцијата што го поттикнува адреналинот. Обучувачите посветуваат големо време и напор за да ги подготват овие прекрасни суштества, фокусирајќи се на обуката и исхраната за да обезбедат врвни перформанси. Додавајќи допир на футуристички шмек, роботите поставени на камилите можат да се пофалат со напредна технологија, вклучувајќи воки-токи, GPS и други најсовремени уреди. Распространетата тркачка патека Ал Мармум го зазема централното место, домаќин на возбудливата тркачка сезона од октомври до април секоја година.

Очекувано, има и храна направена од злато

Ако имате вкус за кулинарски раскош, Дубаи ќе ве остави заслепени со своите златни задоволства. Жителите на ОАЕ и Емиратите ја открија магијата да додадат допир на злато на речиси сè, од мотоцикли до мобилни телефони. Сега и царството на гастрономијата се приклучи на златната револуција.

Меѓу блескавите богатства, врвно владее кексот Golden Phoenix. Изработен со италијанско какао и украсен со луксузен лист од 23 карати, овој десерт е декадентно ремек-дело. Прво откриен во 2004 година во Дубаи Мол, оттогаш стана сензација,со тоа што нарачка треба да се направи 48 часа однапред за да се задоволи зголемената побарувачка за ова златно уживање.

Шопинг и диви животни

Подгответе се да бидете потопени во чудо додека ја истражуваме неверојатната подводна зоолошка градина во Дубаи Мол. Во непосредна близина на својот познат аквариум, оваа водна земја на чудата е преполна со волшебна низа од суштества. Од хипнотизирачки медузи до пирани со остри заби, па дури и крокодили, распоредот на зоолошката градина наликува на бујна прашума, превезувајќи ги посетителите во свет каде што коегзистираат шопинг и диви животни.За смелите души, во заштитниот кафез ги чека средба со ајкули. По напливот на адреналин, препуштете се на терапијата на мало, уживајќи во луксузните понуди на трговскиот центар. Подгответе се за искуство кое се случува еднаш во животот што ги спојува шопингот, дивиот свет и возбудата на длабокото сино море.

Издигнете се над обичното, посетете ја највисоката зграда во светот

Издигнете се над обичното и влезете во царството на архитектонската величественост додека навлегуваме во волшебниот свет на Бурџ Калифа, иконскиот облакодер во Дубаи. Стоејќи високо како највисоката зграда на светот, оваа структура која влева стравопочит го пробива небото на височина од 828 метри што го одзема здивот.

Подгответе се за погледи што предизвикуваат вртоглавица додека се искачувате на палубата за набљудување на 148-от кат, каде што целиот град се протега под вашите нозе. Со својот врвен дизајн и иновативно инженерство, Бурџ Калифа е симбол на амбицијата и величественоста на Дубаи. Ова архитектонско чудо е доказ за човечката креативност, поместувајќи ги границите на можностите и оставајќи ги посетителите во состојба на чудење.

Банкомати за цврсто злато 

Замислете го ова: блескава оаза во пустината каде што дури и банкоматите издаваат злато! Златниот банкомат во Дубаи, сместен во раскошниот хотел „Емирати Палас“, го носи луксузот на сосема ново ниво. Ова блескаво чудо за прв пат е создадено во Германија, земја позната по инженерската извонредност. Процесот е изненадувачки јасен: изберете од низа златни прачки или монети, вметнете готовина или повлечете ја картичката и Voila! Ќе имате сјајно парче злато во вашите раце. Златниот банкомат служи како уникатен диспензер за сувенири, удобна опција за инвестирање и доказ за извонредниот спој на екстраваганција и иновација во Дубаи.

Сте слушнале ли за рајската градина? 

Подгответе се да бидете маѓепсани од ботаничката земја на чудата со нејзината чудотворна градина – вистинска оаза среде непростливата пустинска клима. Оживувајќи на Денот на вљубените во 2013 година, оваа извонредна атракција се простира на неверојатни 75.000 квадратни метри, со колекција од над 50 милиони расцветани цвеќиња која инспирира стравопочит.

Совладувајќи ја жешката топлина и ретките врнежи, Чудата градина стои како доказ за човечката генијалност и решителност. Отворен за јавноста во текот на постудените месеци од октомври до април, тој ги повикува посетителите со калеидоскоп од живописни нијанси и сложено дизајнирани модели. Без разлика дали сте турист или локален жител, овој ботанички рај мора да се види!

И Камилите имаат паркинг места

Во градот познат по своите архитектонски чуда и супер автомобили, Дубаи повторно изненадува со посебна удобност: паркинг места за камили. Да, добро прочитавте! Овие специјално одредени простори го одразуваат богатото наследство на регионот и почитувањето на традиционалните начини на транспорт.

Местата за паркирање на камили во Дубаи беа воведени за да се сместат мноштвото локални жители кои сè уште се потпираат на овие прекрасни ѕверови за транспорт и рекреативни активности. Тоа е шармантно поздравување на минатото, оддавање почит на бедуинската култура која напредуваше во пустината. Среде светкавите облакодери, овие места за паркирање на камили предизвикуваат чувство на носталгија и ја прикажуваат посветеноста на Дубаи за зачувување на своето наследство.

Џиновски аквариум среде шопинг мол

Аквариумот во трговскиот центар во Дубаи е навистина волшебен спој на терапија за малопродажба и морска волшебност! Подгответе се за воодушевувачка глетка што ќе ве натера да ја преиспитате реалноста. Оваа огромна подводна оаза, позната како аквариум во Дубаи Мол, е водена земја на чудата што ја засрамува вашата чинија со златна рипка. Со воодушевувачка низа од над 300 видови и повеќе водни суштества од најлудите соништа на сирената, тоа е рибна екстраваганција од епски размери. Подгответе се да бидете маѓепсани од грациозните ајкули, хипнотизирачките тропски риби и чувството на стравопочит што ќе ве остави да се чувствувате како да сте се нурнувале во длабокото сино море, додека сè уште сте во трговски центар.

И  „мерцедес бенц“ не е доволно луксузен

Кој знаеше дека можеме да го поскапиме „мерцедес бенц“? Возилата од оваа марка отсекогаш биле олицетворение на раскошот, но во овој град  прагот е подигнат уште повисоко. Погледнете го Ал-Валид бин Талал, саудиски принц со склоност кон извонредното. Неговиот „мерцедес бенц“ СЛ600 стана хипнотизирачко ремек-дело со преку 300.000 дијаманти кои ја красат неговата елегантна надворешност.Оваа извонредна убавица, вредна неверојатни 4,8 милиони долари, се најде на насловните страници кога беше претставена на изложба во 2006 година, одбележувајќи ја новата ера на автомобилска екстраваганција. И ако ве чеша да го допрете овој врв на раскош, подгответе се да издвоите 1.000 долари за привилегијата. Страста на Дубаи за поместување на границите на луксузот не познава граници.

Автомобилите возат и на вода

мислите дека тоа е сцена од филмски блокбастер преполн со акција, но овој момент што ви ја одзема вилицата е реален. Дубаи е град во кој богатите и славните се навикнати да поседуваат луксузни јахти и чамци, но тие го подигнаа тоа на следното ниво со водени автомобили – возила кои преминуваат од копно на вода.

Шеикот Хамдан бин Мохамед бин Рашид Ал Мактум, познат по својот раскошен начин на живот, е горд сопственик на не едно, туку на шест од овие неверојатни возила. Оценети според вредноста на неверојатни 800.000 долари, овие водни автомобили комбинираат возбуда и луксуз како никогаш досега. Замислете ја возбудата од крстарењето по патот во еден момент, а потоа без напор да се лизнете низ водата следниот момент.

Можете да повикате хеликоптер ако доцните на работа

На место каде што времето е вредно како злато, богатите емири најдоа уникатно решение да го заобиколат ќор-сокакот. Ова извонредно искуство е доказ за немилосрдната потрага по иновации и луксуз во Дубаи. Додека другите градови може да се борат со сообраќајниот метеж, елитата на Дубаи претпочита да се искачи на небото, користејќи го своето богатство за враќање на скапоцените моменти кои инаку би биле изгубени во сообраќајниот метеж.
Тоа е ексклузивен феномен што го издвојува Дубаи, што го прави магнет за глобтротери кои бараат извонредни авантури. Со неверојатни 14,36 милиони меѓународни посетители во текот на 2022 година, привлечноста на Дубаи како дестинација продолжува да расте заедно со своите автомобили кои му пркосат на сообраќајот.

Амбуланта- лимузина

Една неочекувана и извонредна глетка во Дубаи е амбулантата лимузина – концепт што го носи медицинскиот транспорт на сосема ново ниво. Дизајнирани со најголема грижа, овие специјализирани возила нудат удобен и добро опремен простор за пациентите. Работејќи исклучиво за одредени медицински установи, оваа услуга, позната како „Awnak“, има за цел да обезбеди мир на умот во критичните моменти.

За разлика од традиционалните амбулантни возила, амбулантата со лимузина може да прими поголем број на најблиски, обезбедувајќи поддршка за време на медицински итни случаи. Иако се надеваме дека никогаш нема да бараме такви услуги, постоењето на овој уникатен концепт ја покажува склоноста на Дубаи за иновации и размислување надвор од „кутијата“, дури и во областа на здравствената заштита.

Има лимузина и за јавен превоз

Фрлете се на возење како никаде на друго место и откријте го извонредниот свет на јавната лимузина во Дубаи – искуство што ги носи луксузот и удобноста до нови височини. Замислете да скокнете во блескава лимузина која не е резервирана само за елитата, туку достапна за јавноста. Ова раскошно возење може да прими до десет патници, што ќе ви овозможи да ја споделите раскошноста со пријателите или колегите авантуристи. Но, чекајте, има уште! Цената за ова екстравагантно патување? Изненадувачки прифатлива, со стапки кои започнуваат од 6 AED (приближно 1,63 долари). Јавната лимузина во Дубаи докажува дека во овој град на соништата, дури и најлуксузните искуства можат да бидат достапни за сите.

Златни потпетици?- зошто да не

Подгответе се да зачекорите во свет на светкава елеганција додека откриваме пар штикли што би ја направиле дури и Пепелашка љубоморна. Дубаи, град познат по својата склоност кон луксуз, ја подигна модата до нови височини со златните штикли дизајнирани од реномираниот француски бренд Christian Louboutin. Носени од модни поединци во Дубаи, ова се повеќе од обични чевли – тие се симбол на социјалниот статус и гламурот. Сакани од познати личности како Ријана и Анџелина Џоли, овие златни ремек-дела се совршен додаток за моќните жени.

Полициски автомобили кои можат да го бркаат секој криминалец

Држете се цврсто додека навлегуваме во светот на органите за спроведување на законот во Дубаи, каде што полициските автомобили не се само обични крстосувачи, туку рикачки ѕверови од чист луксуз. Замислете го ова: власти кои патролираат по улиците со Aston Martin „One-77“, Lamborghini „Aventador“ и скапоцениот камен, Bugatti „Veyron“, способен да достигне неверојатна максимална брзина од 253 милји на час.

Овие суперавтомобили не се само за шоу; тие служат како машини за борба против криминалот со голема брзина. Но, изненадувањата не завршуваат тука. Во февруари 2020 година, полицијата во Дубаи го додаде Beast Patrol, SUV отпорен на куршуми од W Motors, во нивната и онака возбудлива колекција. Дубаи навистина презема „заштити и служи“ до возбудливи нови височини.

Хотели за кои вреди да „умрете“

Од хипнотизирачката величественост на Бурџ Ал Араб, седмиот највисок хотел на глобално ниво, до неговите подеднакво извонредни врсници, Дубаи може да се пофали со колекција на хотели со внатрешен дизајн што и пркосат на имагинацијата. Во рамките на иконската структура во форма на едро на Бурџ Ал Араб, гостите се нурнати во свет на неспоредлив луксуз.

Украсен со ѕидови позлатени со 24-каратно злато, придружени со возаќ и Rolls Royce, ова одморалиште со пет ѕвезди го поставува високото нивото. Со деноноќна услуга од  батлер и сопствен хелиодром, Бурџ Ал Араб обезбедува ексклузивно и екстравагантно искуство што остава гостите да се чувствуваат како кралско семејство во срцето на величествениот хоризонт на Дубаи.

Некои од мотоциклите со најуникатен изглед шетаат по улиците на Дубаи

Држете цврсто додека навлегуваме во воодушевувачкиот свет на чудата со мотори во Дубаи. Уживајте во спектакл како ниеден друг: мотоцикл на тема коњ кој и пркоси на логиката и ја прифаќа елеганцијата на коњи. Замислете смел јавач облечен во соодветна облека, беспрекорно спојувајќи се со машината инспирирана од коњите.Дубаи, познат по својот талент за извонредно, може да се пофали со енергична таписерија од екстравагантни и необични глетки, а овој уникатен мотор служи како доказ за склоноста на градот да ги поместува границите на дизајнот и да ја плени имагинацијата. 

Во Дубаи се бараат младоженци преку огласи

Ако моментално сте некој кој  е во филмот на брачните определби, тогаш не гледајте подалеку од рекламите во весниците на Дубаи! Смелите и интригантни наслови во стилот „Се бара младоженец: трагач по авантура со златно срце“, се нормална глетка. Во оваа космичка потрага по љубов, татковците одат во весниците, барајќи додворувачи за своите деца. 

Сообраќаен метеж од премногу спортски автомобили

Подгответе се да провозите по блескавите улици на Дуба, каде што се развива хипнотизирачка глетка – екстравагантен метеж од луксузни спортски автомобили. Замислете спектакл каде што моторите на Ламборџини, Ферари и Бугати рикаат во дует, создавајќи симфонија на автомобилска моќ. Овој феномен се јавува кога страста на Дубаи за раскошни тркала го достигнува својот врв, а жителите и туристите се препуштаат на возбудата на автомобилите со високи перформанси. Од елегантни Aston Martins до громогласни McLarens, овие извонредни машини доминираат во градскиот пејзаж, претворајќи го секој сообраќаен метеж во волшебен  приказ на коњски сили и луксуз. Во Дубаи, дури и застојот станува раскошна работа.

Летање со авиони од прва класа во придружба на соколи

Подгответе се за птичја авантура како ниедна друга додека се нурнуваме во фасцинантниот свет на соколството во Дубаи. Овие величествени птици, националниот симбол на Обединетите Арапски Емирати, зрачат со кралска аура што ги плени срцата на арапската култура. Соколарството, древен спорт со кое датира со векови, најде негувано место во блискоисточната традиција. Во Обединетите Арапски Емирати, на соколите им се дава толку висока почит што им е дадена дури и привилегија да летаат со комерцијални авиони, заедно со нивните сопствени пасоши за сокол.

Дури и коњите добиваат третман од прва класа

 Зачекорете во свет каде што владее елеганцијата на коњите, каде што тие се сместени во луксузни сепареа кои се спротивставуваат на величественоста на хотел со 5 ѕвезди. Овие величествени суштества живеат во зграда која изгледа извлечена од страниците на бајките, спојувајќи ги раскошот и удобноста во секој детал. Сликајте ги украсените лустери кои даваат мек сјај на полиран мермерен под, додека пространите сепареа украсени со кадифена постелнина обезбедуваат кралско место за одмор за овие грациозни суштества. Од простории со контролирана температура до персонализирани услуги за дотерување, сместувањето за коњи во Дубаи – е тренд што е олицетворение на луксуз. Тоа е рај за разгалените коњи кои добиваат кралски третман што со право го заслужуваат.

Автобуските постојки се целосно климатизирани

Избегајте од жешкото и зачекорете во светот на ладно олеснување додека ги истражуваме целосно климатизираните автобуски постојки во Дубаи. Овие оази на удобност обезбедуваат одмор од високите температури по кои е познат Дубаи. Замислете како го чекате вашиот автобус опкружени со освежителен ветер, бидејќи топлината надвор изгледа како далечно сеќавање. Опремени со најсовремени системи за ладење, овие иновативни автобуски постојки обезбедуваат удобно чекање за патниците, дури и во екот на летото. Посветеноста на Дубаи за спојување на модерноста и удобноста е целосно прикажана со овие целосно климатизирани засолништа, што докажува дека да се остане кул додека се чека јавен превоз повеќе не е далечен сон.

Златните предмети постојано стануваат поголеми

Држете се цврсто додека откриваме уште еден доказ за опсесијата на Дубаи со екстраваганција на возила. Подгответе се да уживате во глетка која блеска повеќе од пустинското сонце – целосно приспособен џип кој претрпе чудесна трансформација. Додека Ферари и Ламборџини може да го украдат центарот на вниманието, овој храбар сопственик одби да се вклопи во толпата. Еве го златниот Гранд Чироки! Со смела боја од 24-каратно злато, овој прекрасен ѕвер бара внимание на секој чекор. Додека шетате по улиците на Дубаи, задолжително носете ги очилата за сонце, покажувајќи го смелиот дух на градот кој никогаш не се задоволува со ништо помалку од извонредно.

На сурфање со традиционална облека

Нурнете во волшебното царство на водните патишта во Дубаи, каде што ве чека уникатна авантура: сурфање во целосна традиционална облека. Прифаќајќи го своето наследство, локалното население и посетителите подеднакво се впуштаат во оваа возбудлива активност, комбинирајќи го возбудувањето од  јавањето по брановите со богатството на нивната културна облека. Замислете ги живописните нијанси на традиционалните наметки и лелеавите облеки кои благодатно маневрираат на даските за сурфање, беспрекорно спојувајќи ја традицијата и адреналинот. Во динамичната таписерија на искуства во Дубаи, оваа извонредна глетка е пример за способноста на градот да ги слави своите корени додека ги прифаќа модерните водни авантури. Подгответе се да бидете сведоци на хармоничното спојување на традицијата и спортовите на вода, создавајќи незаборавни моменти во блескавите води на Дубаи.