NBA, Anthony Davis, James Harden dhe LeBron James për MVP-në e sezonit

Me fillimin e Playoffit në NBA ligën e basketbollit amerikan, shpallen edhe kandidatët për shpëblime në disa kategori siç janë: Lojtari më i mirë gjatë 82 ndeshjeve të rregullta, Mbrojtësi më i mirë, Debutuesi i sezonit, Lojtari i gjashtë më i mirë, Lojtari më i përmirësuar por edhe trajneri më i suksesshëm.

Gara më e ngushtë do të jetë mes tre lojtarëve për shpërblimin MVP: Anthony Davis, James Harden dhe LeBron James ku çdonjëri prej tyre ka mundësi të barabarta për të fituar titullin lojtari më i mirë i vitit.

Në vazhdim ju sjellim kategoritë me emrat e kandidatëve për shpërblimet:

MVP

Anthony Davis (Pelicans)

James Harden (Rockets)

LeBron James (Cavs)

Debutuesi i vitit

Donovan Mitchell (Jazz)

Ben Simmons (Sixers)

Jayson Tatum (Celtics)

I gjashti më i mirë

Eric Gordon (Rockets)

Fred VanVleet (Raptors)

Lou Williams (Clippers)

Mbrojtësi më i mirë

Anthony Davis (Pelicans)

Joel Embiid (Sixers)

Rudy Gobert (Jazz)

Lojtari më i përmisuar

Clint Capela (Rockets)

Spencer Dinwiddie (Nets)

Victor Oladipo (Pacers)

Trajneri i Vitit

Dwane Casey (Raptors)

Quin Snyder (Jazz)

Brad Stevens (Celtics)