(ВИДЕО) Дебакл на Реал Мадрид, Ајакс со убедлива победа до четвртфинале

(ВИДЕО) Дебакл на Реал Мадрид, Ајакс со убедлива победа до четвртфинале
Реал Мадрид доживеа неверојатен шок на домашен терен во реванш 1/8-финалето од Лигата на шампионите, откако загуби од Ајакс со убедливи 1:4 и со тоа се прости од најелитното клупско фудбалско натпреварување.

„Кралскиот клуб“ дефинитивно има сезона за заборав, па по трите последователни шампионски титули во ЛШ, сега Реал Мадрид е елиминиран веќе во 1/8-финалето од фантастичниот Ајакс, кој вечерва наплати за оној несреќен пораз во Амстердам во првиот меч, па со вкупни 5:3 Холанѓаните ќе играат во 1/4-финалето.

Марко Асенсио со голот во 70. минута за момент ги врати надежите кај „Кралскиот клуб“, но само две минути подоцна Шоне ги постави конечните 1:4.

На „Сигнал Идуна Парк“ во Дортмунд, домашната Борусија не успеа да направи чудо, напротив, повторно загуби од Тотенхем, овојпат со минимални 0:1, па лондонскиот тим ќе игра во четвртфиналето од Лигата на шампионите.

Споделување со вашите пријатели: